Porady stomatologiczne
Nasi pacjenci mogą liczyć na profesjonalne porady stomatologiczne, które podparte są wieloletnią praktyką zawodową. Przekazujemy najważniejsze sposoby na utrzymywanie higieny jamy ustnej, które nie tylko będą zapobiegać próchnicy i ubytkom, ale także poprawią wygląd zębów. Poniżej znajdą Państwo kilka przydatnych informacji, które mogą się przydać w codziennym dbaniu o zdrowy uśmiech.
Ubytki niepróchnicowego pochodzenia
Ubytki niepróchnicowego pochodzenia wywoływane są chociażby nieprawidłowym sposobem szczotkowania zębów.
Wszystko za sprawą ubytków klinowych na szyjkach zębów, za które odpowiadają nadżerki chemiczne wywoływane m.in. świeżymi owocami, a także napojami gazowanymi. Dlatego zalecamy naszym pacjentom picie napojów przez słomkę oraz krojenie owoców na cząstki. Co istotne szczotkowanie zębów powinno następować minimum 2 godziny od spożycia takich produktów. Po takim czasie ślina jest w stanie zbuforować pH.
Skuteczne metody szczotkowania zębów
Korzystanie ze skutecznych metod szczotkowania zębów może mieć ogromny wpływ na ich kondycję. Ta na pozór prosta i codzienna czynność często wykonywana jest w błędny sposób, co niestety niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje dla jamy ustnej.
Do najbardziej skutecznych metod szczotkowania zębów zaliczamy:
- metoda Fonesa – polega na okrężnych ruchach szczoteczki, która ustawiona jest prostopadle do powierzchni zębów. W przypadku osób praworęcznych ruch ten odbywa się od lewej górnej strony, zaś leworęczni zaczynać powinni od prawej górnej strony zębów. Szczoteczkę przesuwa się od trzonowców do siekaczy, a następnie do trzonowców po drugiej stronie. Powierzchnie wargowe (policzkowe) powinny być myte przy zwartej szczęce, zaś wewnętrzne przy otwartych ustach - w obu miejscach zalecany jest ruch okrężny. Natomiast powierzchnie żujące szczotkowane powinny być ruchem posuwisto-zwrotnym. Warto podkreślić, że metoda ta zalecana jest przede wszystkim dzieciom w wieku szkolnym i przedszkolnym.
- metoda roll – zwana również obrotową lub „red and white” polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni do powierzchni zewnętrznej, by jej włosie obejmowało również dziąsła. Przy takim ułożeniu należy przesuwać szczoteczkę ruchem obrotowym w kierunku powierzchni żującej. W analogiczny sposób oczyszczać należy powierzchnie wewnętrzne wszystkich zębów, natomiast powierzchnie żujące myje w tej metodzie ruchem poziomym. Jest ona zalecana nastolatkom ze stałym uzębieniem, a także osobom dorosłym.